Bariatrik Beslenme

Bariatrik cerrahi ne demek diye sorsalar, hayata yeniden doğmak diyebilirim.

Bariatrik cerrahi, obezite ve metabolik hastalıkların tedavisinde kullanılan obezite cerrahi yöntemlerinin tümünü kapsayan dünyada kullanılan bir terim. Morbid obezitenin en etkili tedavi yöntemlerinden biri olan obezite cerrahisi (tüp mide, gastrik bypass, duodenal switch/biliopancreatic diversion) hem dünyada hem de Türkiye’de son yıllarda hızla artmıştır. Geçirdiğimiz son 5 yıllık dönemde duodenal switch/biliopancreatic diversion ameliyatlarının kilo kaybı ve emilim bozuklukları sonucunda yarattığı sorunlarla yapılma sayısı azalırken, başta tüp mide olmak üzere gastrik bypass ameliyatlarının tercih edilme sıklığını artmıştır. Bunula birlikte yapılmakta olan diyabet (şeker) ameliyatlarının kan şekeri üzerindeki etkisi belirgin bir şekilde görülmüş ve diyabet hastalığının tedavisinde kullanılmaya devam etmiştir. Tüp mide ameliyatlarının artan sayısı ile birlikte obezite cerrahisi sonrası geri kilo alımlarında ikinci ameliyat olarak yapılan revizyonel cerrahinin son yıllarda artması da üzücü olarak karşımıza çıkmaktadır. Şuan hala çalışmalar devam etse de cevapları çok net olan gerçekleri hepimiz biliyor ve söylüyoruz, obezite cerrahisi sihirli bir değnek değil kilo kaybı ve sağlıklı yaşama geçişte bir araçtır.

Obezite cerrahisi geçirmeyi düşünen biriyseniz öncelikle kendinize şu soruları sormalısınız;

Gerçekten ameliyat olmak istiyor muyum?

Ameliyattan beklentim ne?

Bu sorulara cevap bulduktan sonra ameliyat olmaya karar verdiyseniz devamında şu soruları ameliyat olmak istediğiniz cerraha sormalısınız;

Ameliyattan sonra beni neler bekliyor?

Ameliyattan sonra takip edilecek miyim?

Bu soruların cevabını güvenilir bir şekilde tüm gerçekliği ile alıp ameliyata karar verdiyseniz artık süreci biliyor ve kabul etmiş oluyorsunuz.

Eğer obezite cerrahisi, diyabet cerrahisi veya revizyonel cerrahi geçirdiyseniz kendinize şu soruları sormalısınız;

Şuan kendimi sağlıklı buluyor muyum, halimden memnun muyum?

Ameliyat öncesindeki beklentilerime ve hedeflerime ulaştım mı?

Neden ne kadar yemem gerektiğini biliyor muyum?

Kendim için sağlıklı olan bariatrik beslenmeyi yaşam tarzı haline getirebildim mi?

Hayatımda olumlu ve olumsuz neler değişti?

Yukarıdaki sorulardan birinin yanıtlanamamasının veya istenildiği gibi olmamasının 2 nedeni olabilir; ya istediğimiz kiloya ulaşamadık ya da bir sağlık problemi yaşadık. Şimdi tekrar başa dönelim kendimize ve doktorumuza sorduğumuz soruları tekrar soralım. Eksik olanı bulacağınıza eminim.

Hayatınızı bu denli etkileyen bir ameliyattın sonuçlarının sizi mutlu etmesini beklemek en büyük hakkınız. Ancak bunun için emek vermek ve sabretmek de en büyük göreviniz. Ameliyattan sonra değişen metabolik, fizyolojik ve pskilojik süreciniz kontrol edilmeli, sizin ve destek alacağınız alanında uzman kişiler tarafında yönetilmelidir.  Bu noktada tüm süreçlerinizi etkileyen en büyük temel unsurun ameliyattan sonra bir yudum suyla başlayan beslenmeniz olduğunu unutmayın. Ameliyat türleri belli ve aynı olsa bile etkileri her bireyde farklıdır. Dolayısıyla beslenme de genel öneriler şeklinde değil her birey için ayrı olarak değerlendirilmelidir.

BARİATRİK BESLENME,

Bariatrik beslenme uzmanı tarafından kişiye özel yaşam tarzına uygun bir hale getirildiğinde ameliyattan sonra yetersiz kilo kaybı, sindirim sistemi problemleri (bulantı, kusma, ishal, kabızlık, gaz, hazımsızlık, şişkinlik gibi), saç dökülmesi, vitamin-mineral yetersizlikleri, hipoglisemi ve açlık atakları, karbonhidrat açlığı ve tatlı isteği, yorgunluk, halsizlik gibi problemlerin önüne geçmek sağlıklı ve kalıcı kilo kaybını sürdürülebilir bir hale getirmek mümkündür.

Bariatik beslenme alışkanlıklarını oturtamadıysanız veya bariatrik beslenme eğitimini almadıysanız artık yalnız değilsiniz!

Yorum Yap
Ad Soyad
E-posta
Yorum