Mikrobiyoma Dayalı Kişiselleştirilmiş Beslenme

Sağlığımız vücudumuzun besinlere verdiği cevapla doğrudan ilişkili.

Bundan yaklaşık 2500 yıl önce tıp biliminin babası Hipokrat, ‘Besinler ilacınız, ilacınız besinler olsun’ diyerek beslenmenin, ‘Bütün hastalıklar bağırsakta başlar’ diyerek de bağırsağın insan sağlığındaki yerini ortaya koymuştur. Bağırsaklarımızda trilyonlarca mikroorganizmanın oluşturduğu genom, genom ürünleri ve onların çevreyle etkileşimi ‘mikrobiyom’ kavramını ortaya çıkartıyor. Mikrobiyom, bizimle birlikte büyüyor, gelişiyor, şekilleniyor ve bizi biz yapan özelliklerimiz ile diğerlerinden ayırıyor. Bu süreçte onu en çok etkileyen ise doğumla başlayan beslenmemiz oluyor. Öyle ki beslenmeye ilk başladığımız anne sütü alımından ek gıdaya geçiş zamanımız ve sonrasında nasıl beslendiğimiz, yaşam tarzımız, beslenme alışkanlıklarımız ve çevre koşulları mikrobiyom çeşitliliğini ve dengesini etkiliyor. Bu da şuanki vücut ağırlığımızı, fizyolojik ve psikolojik sağlığımızı, uyku kalitemizi yakından ilgilendiriyor. Disbiyozis dediğimiz mikrobiyomdaki yetersiz çeşitlilik ve sağlıksız olan dengesizlik durumu günümüzde yaygın olan kilo problemleri, kronik hastalıklar, düşük  bağışıklık sistemi, psikolojik rahatsızlık gibi birçok sağlık problemlerinin altında yatan temel sebeplerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu sağlık problemlerine kalıcı çözümü ararken kişisel ihtiyaçlara yanıt veren mikrobiyoma dayalı kişiselleştirilmiş beslenme hayatımıza giriyor.

Sağlık uzmanları yüzlerce yıldır yeterli ve dengeli beslenmenin sağlığa olan olumlu etkilerini, hatalı beslenme alışkanlıklarının ise sağlık üzerine olumsuz etkilerini belirtmiş olsalar da bağırsak mikrobiyomu üzerine yapılan araştırmalar, beslenme alışkanlıkları ve sağlığın bu düşünülenlerden çok  daha fazla bağlantılı olduğunu gösteriyor öyle ki mikrobiyomun yaklaşık % 60 oranında beslenmeden etkilendiğini ortaya koyarken, aynı besinlere verilen yanıtın tek yumurta ikizi olan bireylerde bile aynı olmadığını gösteriyor. Bu da mikrobiyomlarının farklı olmasından kaynaklanıyor. Mikrobiyomumuzda bulunan bakteriler ve onların ürettiği metabolik ürünler her bir besin için vücudumuzda farklı bir cevap yaratıyor ve sağlığımızı etkiliyor.

Karbonhidratlar, vücudumuzda temel enerji kaynağı iken bağırsaklarımızdaki bakteriler için de oldukça önemlidir. Bağırsak mikrobiyomunun erişebildiği karbonhidratlar olarak bilinen beslenmedeki lif miktarı kolonda üretilen bütirat üzerine etkilidir. Mikrobiyom çeşitliliğinin artması ve beslenmede lif miktarının yüksek olması bütirat üretimi ve sağlığa faydaları için gereklidir. Peki sizin için en doğru karbonhidrat kaynağı nedir?

Sağlık için önemli bir diğer besin öğesi proteinler; büyüme, doku yapımı/ onarımı, bağışıklık ve üreme sistemi gibi kritik süreçler için gerekli olan proteinlerin mikrobiyom üzerine metabolik etkileri literatürde karbonhidratlar kadar çok olmasa da  bağırsak mikrobiyomundaki mikroorganizmaların çeşitli metabolitler üretmek için amino asitleri fermente ettiği bildirilmiştir. Amino asitlerin fermantasyonundan kaynaklanan metabolitlerin ise, farklı reseptörler ve mekanizma yolları ile birçok biyolojik fonksiyona sahip olduğu bilinmektedir. Uzun süreli ve fazla miktarda protein alımı bağırsaktaki yaralı bakterilerin sayısını azaltırken, zararlı bakterilerin sayısında artışa sebep olurken yüksek hayvansal kaynaklı protein alımı inflamatuvar bağırsak hastalıkları riskini de artırmaktadır. Peki sizin için en doğru protein kaynağı nedir?

Yağlar, vücut hücrelerin etrafını saran duvarın yapısında yer alırken hücre içi ve hücrelerin birbirleri ile iletişimine yardımcı olur, sindirim ve metabolizmanın yanı sıra enerjinin verimli bir şekilde depolanmasında görev alırlar. Mikrobiyom dengesi için beslenmeyle alınan yağ içeriği üzerine dünyadaki güncel öneriler arasında, trans yağ alımının  önlenmesi, doymuş yağ alımının sınırlandırılması ve doymuş yağların, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlarla yer değiştirilmesi bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda beslenmedeki yağ miktarı ve çeşidinin mikrobiyom ekosistemini etkilediği gösterilmiştir. Peki sizin için en doğru yağ kaynağı nedir?

İşte bu soruların cevabı içinizdeki dünyada yani mikrobiyomunuzda gizli! Mikrobiyom analiz ile bağırsaklarınızdaki bakteriler için en doğru besin kaynağını seçiyor ve beslenmenizi düzenliyoruz.

Şimdi yaşadığınız sağlık problemlerine kalıcı çözümler yaratmak için mikrobiyomunuzu tanımanın zamanı!

Yorum Yap
Ad Soyad
E-posta
Yorum