Sağlıklı Beslenme

Yeterli ve dengeli beslenme için sağlıklı beslenme demek yetersiz kalabilir. Çünkü her birey için sağlıklı beslenme değişkenlik gösterebilir. Örneğin glüten hassasiyeti veya intoleransı olan bir bireyde glütensiz beslenmek sağlıklı iken glütene karşı bu duyarlılığı olmayan bireylerde glütensiz beslenmek sağlıklı olmayan sonuçlara yol açabilir. Yine zayıflamak isteyen diyabet hastası bir birey için diyetteki karbonhidrat miktarını azaltmak sağlıklı olabilirken zayıflamak isteyen böbrek hastası bir bireyde karbonhidrat miktarını kısıtlamak sağlık problemlerine yol açabilir. Kısaca sağlıklı beslenme dediğimiz kavram her birey için yeterli ve dengeli beslenmeyi yaşam koşulları ve sağlık öyküsüne göre ihtiyaçları doğrultusunda karşılamaktır.

Bugün geldiğimiz noktada obezite ile birlikte beslenmeye bağlı hastalıkların görülme sıklığının arttığı görmekteyiz. Kısır bir döngü içerisinde küresel pazarın yaratmış olduğu algılarda kaybolmuş, kendimiz için beslenme ile ilgili çözüm yolu ararken sağlığımızdan olduğumuz bir dönemde yaşıyoruz. İlaçlar, takviyeler, popüler diyetler, anlam yüklenen besinler ve karışımlar, yağ yakımını desteklemek için kullanılan cihazlar derken ordan oraya savruluyoruz. Bu savruluşun neden ise çok basit, çözüm yolunu ararken yanlış hedefe yönleniyoruz. Yanlış hedef istediğimiz sonuca götürmediği için arayışımız, deneyişimiz dolayısıyla da savruluşumuz hiç bitmiyor.

YANLIŞ HEDEF!

Evet, beslenme üzerinde hayatımızda bir değişiklik yaptığınızda (ki bu değişiklik ne ile ilgili olursa olsun) adını DİYET koyuyoruz. Diyetin bizdeki algısı ise çok net KISITLANMAK! Kısa zamanda çok kilo kaybetmek ve tabii ki yorulmamak. Burdaki hedefte odaklandığımız tek bir nokta var o da  ‘ne kadar sürede kaç kilo veririm?’ İşte bizi asıl yoran da bu. Böyle bir hedefle çıkılan yolda en ufak bir aksaklık pes ettirir, vazgeçirir, yarı yolda bıraktırır, hedefe ulaşılsa dahi sürdürülebilir olmayabilir. Peki beslenmemizi değiştirerek çıktığımız yolda hedefimiz ne olmalı?

DOĞRU HEDEF!

Günün sonunda bir hastalığa da sahip olsanız, kilo vermek ya da almak için de beslenmenizi değiştirmek isteseniz tek bir hedefiniz olmalı oda sizin için en doğru olacak sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanmak. Eğer hedefinize beslenme alışkanlıklarınızı dolayısıyla da yaşam tarzınızı değiştirmeyi koyarsanız işte o zaman başarılı olursunuz.

UNUTMAYIN!

Sürdüremediğiniz hiçbir sonuç sizin için başarı değildir. Asıl başarı kaç ayda kaç kilo verdiğinizle değil kazandığınız  yeni beslenme alışkanlıkları ile sürdürdüğünüz sağlığınız ve ideal kilonuzdur.

Sağlıklı beslenme danışmanlığı ile tek bir hedefle istediğiniz bedene kalıcı bir şekilde kavuşun!

Yorum Yap
Ad Soyad
E-posta
Yorum