Belki kulağa hoş gelmiyor obez olmak, belki de sadece biraz kiloluyum ya da balık etliyim diyorsun kabul etmek istemiyorsun. KORKMA! Bu yolda yalnız değilsin. İlk yapman gereken içinde bulunduğun durumu kabul etmek ve bu durumu düzeltmek için alanında uzman kişilerden yardım istemek.

Durumu kabul ettiğini ve yeni bir hayata adım atmak için yola çıktığını düşünüyorum, yani işin en zor kısmını hallettiğini. Çünkü artık yalnız değilsin, seçtiğin tedavi yönteminde yanında olacak uzmanlar var. Burada öncelikle şunu bilmeni isterim kilo vermek istediğinde önüne birçok kapı çıkacak ve sen ne yapman gerektiğin konusunda kararsız kalacaksın işte o anda bu yazı imdadına koşacak. Günümüzde obezite tedavi yöntemleri olarak neler kullanılmakta ve senin için en iyi yöntem hangisi bunu konuşacağız.

Obezite tedavisi için yıllardır birçok yöntem ortaya atılmış ve üzerinde çalışılmıştır. Önceden klinisyenler obez olan bireylerin ağırlık kayıplarına odaklanırken, günümüzde bu durum ağırlığın korunması üzerine yoğunlaşmıştır. Yıllar önce enerjisi kısıtlanmış diyetler ile verdirilmeye çalışılan kilolar, günümüzde yaşam tarzı değişikliği olmadan başarı sağlanamadığını göstermiştir. Buradan çıkartılması gereken mesaj ise çok net, kısa vadede hiçbir değişiklik senin kilolarına kalıcı olarak çözüm olmayacak. Peki neler çok kısa bir zamanda sana çözüm yolu gibi görünen? Hemen cevap veriyorum; 

  • Çok düşük kalorili şok diyetler, açlık diyetleri,
  • Ketojenik diyetler,
  • Detoks programları,
  • Tek tip beslenme,
  • Akupunktur,
  • Bölgesel zayıflama yöntemleri, 
  • Zayıflama çayları veya zayıflamaya yönelik gıda takviyeleri,
  • Zayıflama ilaçları gibi çok kısa sürede fazla kilo kaybını vaad eden her şeyden uzak durmalısın. Sana obezitede tedavi yöntemi olarak sunulan bu tür programlar kalıcı kilo kaybı sağlamayacağı gibi birçok sağlık sorununu da peşinde getirerek seni daha da çıkmaza sokacak ve başarısız kılacaktır.

Obezite tedavisinde ilk aşama olarak kullanılan en etkili yöntem multidisipliner tedavi planı ile yaşam tarzı değişikliğidir. Burada bahsedilen multidisipliner tedavi planı obezitenin altında yatan temel sebeplerin bulunması ve ona göre bir yol haritası çıkartılmasıdır. Amaç sadece kilo kaybetmek değil obeziteyle birlikte sağlık risklerinin en aza indirilmesi ve sağlığın geliştirilmesi olmalıdır. Tedavide hedef ağırlık kaybından çok ağırlık yönetimine odaklanmalı ve genel sağlık yaklaşımında kişi için en uygun ağırlık tanımlanmalıdır. Burada senin için gerçekçi bir ideal kilo hedeflemek önemli bir başlangıçtır. Çünkü hastalar genellikle hızlı ve fazla kilo kaybetmek isterler ve çoğunlukla ulaşılması zor hayali hedefler belirlerler. 

Gerçekçi bir hedefte zayıflama programının ilk 6 aylık döneminde fazla ağırlığın % 5-10’unun kaybedilmesi (Haftada 0,5-2 kg) amaçlanmaktadır. Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) enerji açığını oluştururken; Beden kitle indeksi (BKI) 27-35 kg/m² olanlarda haftalık 0,5-1 kg, BKI ≥ 35 kg/m² olanlarda ise haftalık 1-2 kg kilo kaybı olacak şekilde ayarlanması gerektiğini bildirmiştir. Senin için bu ayarlamayı ve en uygun olan beslenme programını birlikte çalıştığın ‘diyetisyen’in hazırlayacaktır. Burada önemli olan beslenme programının uygulanabilir olması ve senin bu programa adapte olarak sürdürülebilir bir hale getirebilmendir. Ancak sadece beslenme programı ile halledemeyeceğin sorunların olabilir. Belki bir ilaç tedavisi, belki bir psikolojik destek, belki de bir egzersiz programı yardımına koşabilir. Bunlar için de alanında uzman birine başvurmalı ve mutlaka destek almalısın. 

Peki BKI  değerin ≥ 40 kg/m² veya ≥ 35-40 kg/m² ve komorbid hastalıklara ( diyabet, hiperlipidemi, hipertansiyon, metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıklar, üreme bozuklukları, astım ve akciğer hastalıkları, gibi.) sahipsen yine tek bir çözüm yolun mu var? Hayır. İşte burada sana beslenme tedavisi ve yaşam tarzı değişliğinin yanı sıra bir seçenek daha geliyor; Bariatrik Cerrahi! Günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan bariatrik yani obezite cerrahisi senin için son çare olabilir. Son çare diyorum çünkü; bu cerrahi işleme karar vermeden önce zayıflamak için doğru olan tüm yolları denemiş olman ve  bu cerrahinin sana sihirli bir değnek gibi sunulmuş olmasına rağmen o değneği doğru kullanamadığın sürece seni yine çıkmaza sürükleyeceğini bilmen gerekiyor. Eğer senin için durum bu noktaya kadar geldiyse bir sonraki yazım için takipte kal ☺

Evet, artık obezite ile olan ilişkine yön vermenin zamanı geldi. Senin için doğru olanı bul ve dene. Asla tekrar tekrar denemekten korkma. Bu yolda yenilmez olan obezite değil sensin unutma!

Yorum Yap
Ad Soyad
E-posta
Yorum